Kahve Hakkında Ne Biliyorsunuz

1-Kahve Gazını Giderme Nedir?
Kahve severlerin de çok iyi bildiği gibi taze kavrulmuş kahve kokusu mükemmeldir. Taze kahveyi marketteki diğer kahvelere tercih edeceğinizi biliyoruz. Ama kahve çok taze ise bayat kahve kadar kötü kokabileceğini biliyor muydunuz? Doğru, yeni kavrulmuş son derece taze kahve bir gaz arındırma işleminden geçer. Şimdi sizlere kavrulmuş kahve çekirdeklerinin gazdan arındırma sürecini ve bunun kahve çekirdeğinizi nasıl etkilediğini küçük çapta açıklayacağız. Kahve Gazını Arındırma Nedir? Kahve kavurma işlemi sırasında, kahve çekirdeğinde diğer gazlarla birlikte karbondioksit oluşur. Bu gazların çoğu kavurma işleminden sonraki ilk 24 saat içinde salınır ve sonraki 14 gün boyunca yayılmaya devam eder. Bu aşamada kahvenin saklama ambalajlarında kullanılan kahve valfleri kahvenin gazının dışarıya atılmasında büyük rol oynamaktadır. Gazı düzgün bir şekilde arındırılmamış kahveyi demlemek, suyun kahve ile temas etmesini engelleyebilecek ve size ekşi bir tadı bulunan düzensiz bir demleme sunabilecek, hava kabarcıklı bir demleme ile sonuçlanabilecektir. Bu durum demlenen kahvenin tadını ve kokusunu olumsuz etkileyebilecektir. Bu sebepten kahvelerin gaz arındırma işleminden geçmesi gerekmektedir.

2-Kavrulmuş Kahve Çekirdeklerinin Gazını Ne Kadar Sürede Atar?
Kahve çekirdeklerimizdeki karbondioksitin varlığı kulağa kötü gelebilir ama kahvemize olumlu bir etkisi olduğunu biliyor muydunuz? Tazeliğin göstergesi olan gaz, kahvenin raf ömrünü uzatır. Kahvenin fermantasyon sürecinde önemli rol oynar ve krema oluşumunu etkiler. Çekirdeklerinizi ne kadar süreyle gazdan arındırmanız gerektiğini belirlemek için kahve kavurma türü, çekirdek boyutu ve işleme yöntemi gibi bazı temel faktörleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, kahve çekirdeğinde ki gazlarının çoğu kavurmadan sonraki ilk 24 saat içinde salınır ve sonraki 14 gün boyunca gaz çıkarmaya devam eder. Bu süre zarfında sabırlı olmanız önemlidir. Çekirdeklerinizi öğüterek bu işlemi hızlandırabilirsiniz, ancak bu tavsiye edilmez çünkü kahvenizdeki karbondioksitin tamamını tüketirsiniz ve bu kahvenin tadı kötü olur. Bu nedenle, kahvenizi kahve valfi bulunan bir ambalajda saklayarak, tazelik için kahve çekirdeklerini demlemeden hemen önce öğütmek en iyisidir.

3-Kahve Çekirdeklerinin Hala Taze Olduğunu Nasıl Anlarım?
Bir avuç kahve çekirdeğini fermuarlı tamamen kapalı poşete koyarak, içerisindeki tüm havayı da dışarıya atarak ve bir gece bekleterek tazeliğini test edebilirsiniz. Ertesi gün poşetin genişlediğini fark ederseniz, çekirdeklerinizde hala CO2 vardır ve tazedir.

4-Kavrulmuş Kahve Çekirdeklerini Nasıl Taze Tutabilirim?
Kahve çekirdeklerinizin gazdan arındırılmasını beklerken, tazeliğini ve lezzetini en üst düzeye çıkarmak için onları uygun şekilde saklamak önemlidir. Taze kavrulmuş çekirdeklerinizi saklarken göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçları.
a: Kahvenizi serin ve kuru bir yerde saklayın.
b: Çekirdeklerinizi öğütmekten kaçının, ön-çekilmiş kahve bütün çekirdeklerden çok daha hızlı gazını alır ve size daha az raf ömrü bırakır.
c: Büyük miktarlarda kahveden kaçının. Yalnızca küçük miktarlar satın alın veya kavurun, böylece bunları kahve bayatlamadan makul bir süre içinde tüketebilirsiniz.
d: Tek yönlü kahve valfi olan bir saklama kabı kullanın, bu kaplar kahve depolamak için mükemmeldir, kahve valfi ambalaja oksijen girmesine izin vermeden karbondioksitin çıkmasına izin verir.

5-Sonuç
Aslında leziz kahve içmek o kadar da zor değil. Kavrulmuş kahve çekirdeklerini gazdan arındırmak son derece basittir. Artık bütün tüyoları aldığınıza göre, kendinizi bayat veya içmekten hoşnut olmayacağınız kahvelerden kurtarabilirsiniz. Saklama koşulları göz ardı edilmeyecek kadar değerlidir. Bu konuda Wellplast Valve olarak ürettiğimiz kahve valfinin önemini ise göz ardı edilmeyecek kadar büyüktür.

Kahve Hakkında Ne Biliyorsunuz